Par Latvijas tautas un dabas dzīvotspēju Latvijā!

Jaunumi

14.03.2019 22:55

A.Čakša Saeimas sēdē aicina atbalstīt pilsoņu iniciatīvu par bisfenola A aizliegšanu pārtikas iepakojumā

"Uzdrošinos apgalvot, ka esam pieļāvuši, ka gandrīz ikkatrs no mums ikdienā uzņem Bisfenolu A. Tā ir mūsu muļķība un bezatbildība, kas ietekmē veselību. Ja kādam šķiet, ka viņam, dzīvojot veselīgu dzīvesveidu, bisfenols A jeb BPA iet secen. Tā nav. BPA ir viela, ko satur lielās ūdens pudeles, kuras plaši izmanto mājsaimniecībās un birojos, ēdināšanas iestādēs, virtuves piederumos, sporta ūdens pudelēs, pārtikas iepakojumos un pat bērnu rotaļlietās. Arī kases čeki, ko izsniedz kasieris, iegādājot pirkumus, satur bisfenolu A. Un arī konservu kārbās. Tas kļūst aktīvs virs 60 grādiem", uzskata Anda Čakša, 13.Saeimas deputāte (ZZS/LZP).

Bisfenolam A ir tendence laika gaitā uzkrāties cilvēka ķermenī, radot endokrīnās sistēmas bojājumus, dzimumorgānu slimības, aptaukošanos. Tas var kļūt par iemeslu saslimšanai ar vēzi.

BPA piesārņojums ir konstatēts bērnu un pieaugušo urīnā, un pat jaundzimušo nabassaites asinīs. Tas ir izplatīts vidē. Caur kanalizācijas ūdeņiem nonāk upēs, jūrā. Akumulējas jūras dzīvniekos, ko mēdzam izmantot pārtikā. Īpaša jūtība pret to ir bērniem, īpaši zīdaiņiem.

Ilggadēju starptautisku pētījumu rezultātā negatīvā ietekme ir apjausta un:

− kopš 2011. gada bisfenols A jau ir aizliegts visā Eiropas Savienībā bērnu pudelītēs. Šāds aizliegums pastāv arī Amerikas Savienotajās valstīs;

− kopš 2017. gada 12. janvāra Eiropas Savienībā bisfenols A jeb BPA tiek klasificēta kā viela, kura atstāj toksiskas sekas uz cilvēka reproduktīvo sistēmu ar bīstamības kategoriju 1B. Šādu lēmumu 2017. gada 4. janvārī vienbalsīgi pieņēmusi Eiropas Ķimikāliju aģentūra;

− 2016. gada decembrī Eiropas Komisija ir pieņēmusi lēmumu aizliegt bisfenola A izmantošanu termočeku papīrā. Aizliegums stāsies spēkā 2020. gadā, dodot ražotājiem un tirgotājiem laiku to aizstāt ar nekaitīgu alternatīvu;

− 2016. gada jūlijā Eiropas Komisija publicēja ierosinājumu vairāk nekā divas reizes samazināt pieļaujamo bisfenola A koncentrāciju rotaļlietās no 0,1mg/l līdz 0,04 mg/l. Tas attiecināms īpaši uz tām rotaļlietām, kam bērni pieskaras ar muti. Šī norma stājās spēkā 2018. gadā;

− kopš 2018. gada 1. marta visiem bisfenola A ražotājiem, importētājiem un piegādātājiem jāmarķē izstrādājumi, kuri satur BPA un par to jāinformē patērētājs.

Zviedrijā, Francija, Dānijā, Beļģija ir soli priekšā. Šajās valstīs bisfenols A ir aizliegts visos pārtikas iepakojumos bērniem līdz 3 gadu vecumam. Savukārt Francijā pilnīgs bisfenola A aizliegums attiecas arī pieaugušajiem paredzētajam pārtikas iepakojumam un rastas cilvēkam un videi drošas iepakojuma alternatīvas.

Mums patīk sev uzsist uz pleca, kad Latvijas vārds starptautiskos vērtējumos izskan Zaļāko valstu topu augšgalā. Tomēr, pieejot kritiski, jāsaprot cik tas ir mūsu pašu nopelns, cik apstākļu sakritība – vēsturiski lielie HESi, salīdzinoši mazattīstīta rūpniecība, bagātīgi mežu resursi, kas padara mūs zaļākus uz citu fona.

Daudz nelabprātāk atzīstam, ka saslimstības dinamikā ar onkoloģiskajām slimībām nekur tālu no šī neiepriecinošā topa līderiem neesam tikuši.

Soli pa solim, mēs varam lemt par došanos ZAĻAS, TĪRAS, VESELAS Latvijas virzienā. Un aizliegt bisfenola A lietošanu pārtikas produktu iepakojumā ir viens no tiem!