JaunumiJaunumi

04.09.2018 11:57

E.Tavars: Brīvību mēs esam sasnieguši, bet vides jomā darāmā daudz

2.septembrī, Rīgā Vakarbuļļu Zilā karoga pludmalē (Bolderāja) Vides aizsardzības klubs (VAK) aizvadīja trīsdesmito simbolisko  vides akciju “Lūgšana pie jūras”. Ar klātesošo simbolisko sadošanos rokās pie Baltijas jūras izskanēja vecākās vides akcijas “Lūgšana pie jūras” jubilejas pasākums.

Visas dienas garumā notika dažādi informatīvi pasākumi, lai vērstu sabiedrības uzmanību uz Baltijas jūras ekoloģijas problēmām, uzsverot ūdens piesārņojuma pieauguma riskus un sekas.

Viena no aktuālākajām Baltijas jūras problēmām, kurai joprojām nav rasts risinājums, ir piesārņojums ar mikroplastmasu. Lai to akcentētu, pirms akcijas vilciena specreisa Rīga- Bolderāja, uz Rīgas stacijas perona norisinājās ekstravaganta modes skate, kurā atspoguļojās ūdens pasaules sasaiste ar plastmasas atkritumu pārsātinājumu jūrā.

Tāpat pasākuma ietvaros, ceļā uz jūru, notika diskusija, kurā vairāku vides nevalstisko organizāciju pārstāvji, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvji, un Latvijas Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars. Klātesošie bija vienisprātis, ka galvenās problēmas ir apzinātas, bet reālu darbību to novēršanai trūkst.

“Mana politiskā apņemšanās ir iespēju robežās ir panākt to, lai zinātnieku un pētnieku darba rezultāts Baltijas jūras stāvokļa uzlabošanai nenogulst arhīvu atvilktnēs, bet tiek pielietots praksē”, informatīvās diskusijas noslēgumā pauda E.Tavars.

Pirms 30 gadiem vides akcija “Lūgšana pie jūras” bija viens no Zaļās atmodas spilgtākajiem simboliem un vides akciju pirmsākumiem Latvijā. Vēl pirms  plašākām tautas masām zināmās akcijas “Baltijas ceļš”, jau 1988.gadā, atsaucoties Vides aizsardzības kluba (VAK) aicinājumam, akcijā „Lūgšana pie jūras” piedalījās vairāki simti tūkstoši cilvēku.

Daba. Brīvība. Neatkarība. Tie bija pirmsatmodas galvenie strāvojumi toreiz un šīm vērtībām par dzinuli jābūt mūsdienās.

“Lai pieminētu šos vēsturiskos atmodas notikumus zaļie nāk un nāks pie jūras septembra pirmajā svētdienā un nāks arī tapēc, ka brīvību mēs esam sasnieguši, bet ļoti daudz ko citu piemēram vides jomā, mēs vēl neesam sasnieguši. Baltijas jūras stāvoklis vēl aizvien ir kritisks, ļoti slikts un mums ir ļoti daudz darāmā, lai tās tālās atmodas laiku lūgšanas piepildītos. Tagad mūsu paaudzei ir jāpārņem stafete un jāpierāda, ka mūsu tēvu lūgšanas nebija veltas. Nepievilsim viņus. Nepievilsim atmodas ideālus, nepievilsim savu vecāku lūgšanas. Mēs to varam”, pēc akcijas patiesā saviļņojumā pauda E.Tavars.