JaunumiJaunumi

22.03.2012 09:54

E.Tavars: Katram savu radioaktīvo tenisbumbiņu

Latvijas Zaļās partijas birojs ir saņēmis laikraksta „Jūrmalas Nedēļa” rakstu par Visaginas AES būvniecības tēmu. Spriežot pēc autora retorikas, viņš ir nikns par tiem meliem un puspatiesībām, kas ir izskanējušas Latvijas mediju telpā. Lai arī nepievienojos atsevišķām autora replikām, kas veltītas mūsu valstsvīriem, kopumā viņu saprotu.

Tā kā arī man bija tas gods piedalīties rakstā minētajā Lietuvas Seima pagājušajā nedēļā rīkotajā konferencē, kas bija veltīta Visaginas AES projekta gaitai, tad būšu godīgs - personiski neko būtiski jaunu par projekta virzību tur neuzzināju. Varētu pat teikt, ka vismaz šai jomā Latvija Lietuvu ir mazliet apsteigusi, jo ar AES plusiem un mīnusiem esam iepazinušies plašāk. Skumji, ka Lietuvas mediju telpā AES aktualitātes tiek atspoguļotas tikai no viena aspekta: „Pateicoties AES, būs lēta enerģija, līdz ar to strauji attīstīsies ražošana un radīsies desmitiem tūkstošu jaunu darbavietu, kā arī tiks iegūta pilnīga Lietuvas neatkarība”, īpaši uzsverot Krieviju! Lai sabiedrība neprotestētu, nesakustinātu valdošo politisko partiju reitingus, šāds stereotips sabiedrībā tiek stiprināts ar valdībām lojāliem medijiem, un nekādas diskusijas netiek pieļautas.

Tikmēr Lietuvas ekonomisti kopīgi ar neatkarīgiem energētiķiem ir aprēķinājuši minimāli iespējamo pašizmaksu (bez ceļiem, bez tiltiem, bez kodolatkritumu glabāšanas tvertnēm, kuru izmaksas vien tiek lēstas vairāku miljardu apmērā, bez operatoru peļņas utt.). Šīs izmaksas plānoto 7 -10 Lietuvas centu vietā jau šobrīd veido ap 27 centiem par kWh. Līdz ar to ir skaidrs, ka šos minimālos 26% no ES noteiktās biržas cenas nāksies segt reaktora dalībniekiem (atgādinu, ka Latvijai šai projektā tiek plānota apmēram 20% līdzdalība).

Iepazīstoties ar šiem skaitļiem, man nemitīgi nāk prātā saruna ar LR Ekonomikas ministru Danielu Pavļutu (ZRP). Ministrs uz manu jautājumu, vai Latvija pirks elektrību lētāk, kā biržā noteikts, atbildēja, ka kopā sanāks lētāk, jo starpību saņemsim no dividendēm. Tās neizbēgami būšot lielas, jo būsim tak reaktora līdzīpašnieki! Tāpat, pēc D.Pavļuta teiktā, Baltija līdz ar AES uzcelšanu būšot neatkarīga no Krievijas. Uz jautājumu, vai reaktoram urāna degvielu gadījumā nepirksim no Krievijas, saņēmu atbildi, ka nekādā gadījumā, jo pasaulē esot daudz reaktoru kodoldegvielas ražotāji! Interesanti, jo nedz japāņu „Hitachi”, nedz paši lietuvieši neslēpj, ka kodoldegviela, visticamāk, tiks pirkta no Krievijas, un vien kā alternatīvu min ASV. Viņi atzīst, ka kodoldegviela no ASV būs daudzkārt dārgāka sarežģītās transportēšanas dēļ. Šobrīd sanāk tāda kurioza situācija, it kā ar krievu elektrību negribam saistīties, tādēļ aizņemsiemies milzīgas summas uz nezināmiem procentiem, bet kodoldegvielu, bez kā reaktors nemaz nevar darboties, pirksim no krieviem! Vai rezultātā neiegūsim dubultatkarību?

"Mums mēģina pārdot ilūziju par neatkarību caur atkarību no krieviem," piebilst Viesturs Silenieks LZP līdzpriekšsēdētājs. "Turklāt vai nav dīvaini, ka mums stāsta par dikti kaitīgo Baltkrievijas AES, bet Lietuvas AES tepat, mūsu pierobežā esot pavisam nekaitīga!"

Jocīgi, ka 2012 gadā, kad pasaulē strauji attīstās atjaunojamie energoresursu ieguves veidi, mājsamniecības un ražošanas ierīces tiek ražotas ar aizvien mazāku strāvas patēriņu, uz ielām uzstādītas LED lampas, mēs par katru cenu un ar milzīgu slepenību gribam attīstīt atomreaktoru kaimiņvalstī. Apgalvojam, ka atomenerģija ir vislētākā, ka jaunās 21 gs. tehnoloģijas ir nekam nederīgas un nenormāli dārgas! Ziniet, es piekrītu, ka 80. gadā būvētā reaktora saražotā elektrība šobrīd ir lētāka (jo reaktors 30 gadu laikā ir atmaksājies), piemēram, Japānas Fukušimas atomstacija bija celta pirms vairāk kā 30 gadiem.

Mūsu valdība laikam domā, ka vēja, saules, koģenerācijas u.c risinājumi būs dārgāki ekspulutācijā, ka nespējam tos nopirkt. Vai, kad vēja ģenerators būs atkarīgs no Krievijas? Vai kāds, kurš šobrīd attīsta koģenerācijas stacijas, saņem valsts finansējumu būvniecībai, vai šis uz desmit gadiem (kamēr uzņēmējiem 100% atmaksājās stacija) ir lielāks periods kā 30 gadi Lietuvas AES? Vai valstij iznāk dārgāk privāto uzņēmēju (pārsvarā vietējo) personīgie līdzekļi nekā valsts ieguldītie? Vai valstij patiesi ir izdevīgi nodarbināt ārvalstu speciālistus, nekā mūsu darbaspēku šeit?

Kur ir morāle? Kāda morāle? Pēc AES aizstāvju uzskatiem, fakts, ka šobrīd atomstacijas saražo cietos radiaktīvos atkritumus tenisa bumbiņas lielumā (ap 1kg) gadā uz vienu planētas iedzīvotāju un ap 8 litriem šķidro atkritumu, esot nieks un nav par ko satraukties!

Nu tad mans novēlējums šiem politikas un enerģētikas veidotājiem: lūdzu, noglabājiet pie sevis mājā kaut 1% no šīs tenisbumbiņas un pēc tiem 10 gadiem vasarnīcu iegādājieties kaut Daugavpilī (kura atrodas kritiskajā - 30km AES zonā)!

Viesturs Silenieks piebilst: "Tenisā ir prakse, ka uzvarētājs bumbiņu pēc nospēlētas spēles iesit skatītāju pūlī. Taču nez vai šo bumbiņu kāds ķers."

 

Zemāk atrodams Jūrmalas Nedēļā lasāmais rakstu par Visaginas AES.


Faili:
JN_Visagina_01.pdf686 K