JaunumiJaunumi

30.06.2017 11:05

E.Tavars: Latvija nedrīkst kļūt par nelegālo atkritumu izgāztuvi

“Viens no galvenajiem uzdevumiem, likvidējot Jūrmalas nelegālās atkritumu izgāztuves radītās sekas, ir sagraut arī ilgstoši organizēto un uzturēto shēmu, kuras aizsegā noticis Latvijā vērienīgākais vides piesārņojuma precedents. Situāciju risinot uz nodokļu maksātāju rēķina, sabiedrībai ir jāsniedz skaidra pārliecība, ka nākotnē kas tāds vairs nevar atkārtoties,” uzskata Edgars Tavars, Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs.

E.Tavars norāda, ka pie atbildības ir jāsauc ne tikai aizdomās turētā uzņēmuma  “Prima M” pārstāvji,  bet arī jāizvērtē Valsts vides dienesta (VVD) un Jūrmalas pilsētas domes pārstāvju rīcība un atbildība.

 “Saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likumu, VVD pienākums ir atbildēt par atkritumu pārrobežu pārvadājumiem. Tāpēc nav saprotams, kāpēc dienests gadu, kopš pirmajiem signāliem par nelegālā poligona izveides, ir bijis tik bezspēcīgs, lai apturētu tā darbību. Tas pats attiecas arī uz Jūrmalas pilsētas kārtību uzraugošajām personām - kādēļ trauksmes zvani netika ieslēgti savlaicīgi?” informē E.Tavars.

Viņš norāda uz absurdu, kā tiesiskā valstī nelegālu darbību veicējs ilgstoši ir spējis pierādīt, ka nav pārkāpis likumu.

Ir absolūti skaidrs, ka esošajā likumdošanā ir robi, kurus negodprātīgs komersants ilgstoši ir izmantojis, un  ir jāvērtē, vai tā nav nolaidība no dienesta  puses šos likuma trūkumus ignorēt un preventīvi nerisināt. No VVD dienesta vadības sagaidu situācijas izvērtējumu un konkurētus rīcības soļus, lai Latvija nekļūtu par nelegālo atkritumu izgāztuvi, kas pievelk apšaubāmu darījumu mafiju tīklus. Tomēr, neatkarīgi no plāna,  to, cik liela ir atbildīgo amatpersonu un ierēdņu atbildība šajā vides traģēdijā, noteiks policija un ģenerālprokuratūra. Šobrīd primāri ir pabeigt izmeklēšanas komisijas darbu, lai precīzi identificētu konkrētā gadījuma sistēmas un iesaistīto personu rīcību, kā arī ir jāidentificē likumu robi, kuri operatīvi jālabo. Tiesa, izmeklēšanas darbu vēlētos daudz operatīvāku,” informē E.Tavars.

 

E. Tavars arī uzskata, ka šobrīd ap nelegālo atkritumu izgāztuvi izveidojusies situācija, kad avārijas seku likvidēšana tiek veikta par nodokļu maksātāju naudu, sabiedrībā, loģiski, ir raisījusi vilšanos un dusmas.

 

“Protams, tas ir absurds, ka par pretlikumīgām darbībām valdībai steidzamības kārtā jāmeklē nauda no līdzekļiem neparedzētajiem izdevumiem. Gan valsts, gan sabiedrība ir nonākusi ķīlnieka lomā. Turklāt nav pārliecība, ka no aizdomās turētā uzņēmuma “Prima M” iztērēto nodokļu maksātāju naudu jebkad izdosies piedzīt, jo publiski pieejamā informācija liecina, ka uzņēmuma apgrozījums 2015. gadā ir bijis vien 15 000 eur, un tā pamatkapitāls ir 2000 eur. Notikušais ir labi atstrādāta shēma ar organizētās noziedzības pazīmēm,” uzsver E.Tavars.

Viennozīmīgi šis ir gadījums, kad no jauna būs jāiedzīvina jautājums par Vides ministrijas atjaunošanu, lai jau pēc 13. Saeimas vēlēšanām, 2018. gadā, šāda ministrija būtu. Tās atbildībā ir jāpārņem ne tikai vides jautājumi, bet vides nozares politikas attīstība kopumā. Šobrīd vides politikas jautājumi ir Valsts aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārvaldībā, kas, ļoti iespējams, nespēj proaktīvi pārvaldīt visas savā kompetencē esošās jomas.