JaunumiJaunumi

22.06.2017 10:52

E.Tavars: Vides aizsardzības uzraudzība Latvijā nonākusi kritiskajā punktā

“Jūrmalas nelegālās atkritumu izgāztuves postošā ugunsgrēka gadījums ir rezultāts nesakārtotajiem atkritumu apsaimniekošanas jautājumiem, kuri gadiem ilgi rotē pa ierēdņu koridoriem un pinas atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu lobija valgos”, uzskata Latvijas Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars.

E.Tavars norāda, ka šis gadījums izgaismo virkni problēmu, kas samilzušas kopš Vides ministrijas likvidācijas un šobrīd vides aizsardzības uzraudzība Latvijā nonākusi kritiskajā punktā. Ievesto atkritumu plūsma, neskatoties uz to, ka robežsardzei jāziņo Valsts vides dienestam (VVD) par atkritumu ievešanu Latvijā, iespējams, netiek kontrolēta. Kāds uz to pelna! Tāpēc šāda situācija jāizbeidz nekavējoties!

“Vides un dabas aizsardzības sektors ir atstāts ierēdņu līmenī, kaut gan tam būtu jābūt politiķu darba kārtībā. VARAM vide tikai ir viena no četrām prioritātēm. Lai cik kompetents būtu VARAM ministrs, šaubos vai kāda spēkos ir vienlīdz būtiski iedziļināties e-lietās, reģionu attīstībā, pašvaldību uzraudzībā un vides aizsardzībā, tāpēc vienmēr kāda nozare paliks pabērna lomā”, pauž E.Tavars.

Neizprotama un nosodāma šajā gadījumā ir Vides un reģionālās aizsardzības ministrijas (VARAM) pakļautībā esošā VVD un tās vadītājas Ingas Koļegovas atbildes reakcija uz notikušo. Tā vietā, lai atzītu ilgi muļļātās atkritumu apsaimniekošanas sistēmas un vides piesārņojuma kontroles problēmas, nekavējoties tika uzsāktas “raganu medības” un ātri vien atrasts grēkāzis – Jūrmalas pilsētas dome.

Nenoliegšu, ka pašvaldībai vajadzēja vairāk turēt “roku uz pulsa” un celt trauksmi savlaicīgi, nevis 2016.gadā sastādīt administratīvo protokolu un paļauties, ka VVD paveiks pārējo. Savukārt VVD sniegtā informācija masu saziņas līdzekļos bija pretrunīga un pat melīga, cenšoties noliegt faktu par to, ka ziņas par nelegālo atkritumu laukumu Jūrmalā viņi no iedzīvotājiem un pašvaldības bija saņēmuši jau 2016.gada vasarā.

Bija nepieciešamas gandrīz trīs diennaktis, kamēr ugunsdzēsēji spēja lokalizēt liesmas un gruzdēšanu nelegālajā atkritumu izgāztuvē Jūrmalā, bet videi un Jūrmalas iedzīvotājiem nodarītais ļaunums, īpaši pašā kūrortsezonas karstumā,  būs jūtams vēl ilgu laiku. Ja aiz tā slēpjas ne tikai paviršība, bet arī ļaunprātība un netīras biznesa intereses, vainīgie ir jāsoda!

Uzskatu, ka par atkritumu problēmu jārod pēc iespējas ātrāks risinājums augstākajā politiskajā līmenī, tādēļ Zaļās partijas vārdā aicināju Latvijas premjerministru Māri Kučinski pieteikt 26.jūnija Koalīcijas sadarbības padomes sēdē jautājumu par valdības rīcību saistībā ar nelegālās atkritumu glabātuves ugunsgrēku Jūrmalā. Sanāksmē, ar VARAM, VVD un Jūrmalas domes dalību, LZP vēlas no vides dienesta saņemt informāciju par visiem zināmajiem gadījumiem, kad Latvijā ievesti svešu valstu atkritumi.