JaunumiJaunumi

25.08.2010 00:00

Gaidot kancleres Angeles Merkeles ierašanos Latvijā, vides ministrs Raimonds Vējonis definē iespējamās sadarbības jomas ar Vāciju

Mūs interesē iespējamā sadarbība ar Vāciju vairākos Latvijai svarīgos projektos. Kā nozīmīgākie ir minami šādi:

1. Nacionālā daudzfunkcionālā ciklotrona centra izveidē Salaspilī, bijušā kodolreaktora teritorijā. Projekta realizēšana uzsākta, lai risinātu jautājumus medicīnas, zinātnes un izglītības jomās.  Ciklotrons, kā radiofarmaceitisko preperātu avots ir izmantojams agrīnā vēža un metastāžu diagnostikā, profilaksē un ārstēšanā, kā arī sirds un asinsvadu slimību un neiroloģisko problēmu diagnostikā. Mirstība no ļaundabīgiem audzējiem Latvijā ir divas reizes augstāka nekā citās ES valstīs, kas liecina par nepietiekamiem profilaktiskajiem pasākumiem un vēlīnu diagnostiku.

Projektā būtu jāiegulda apmēram 20 miljoni eiro, tādēļ tāda sadarbības partnera kā Vācija piesaistīšana būtu ļoti vērtīga. Atbilstoši Salaspils kodolreaktora likvidēšanas un demontāžas koncepcijai ciklotrona centra izvietošana reaktora teritorijā samazinātu arī reaktora likvidēšanas izmaksas.

2. Mums būtu jāpārņem Vācijas pieredze atkritumu dedzināšanas tehnoloģiju izmantošanas ziņā. Šajā jomā Latvijā ir labas investīciju iespējas.

3. Latvijā būtu jāizveido no atkritumu pārstrādes iegūtā kurināmā (RDF) ražotne. Atkritumu daudzums un brīvās jaudas RDF kurināmā sagatavošanai, piemēram, Brocēnos ir pietiekamas. Tās ir lietderīgi jāizmanto, un Vācijas uzņēmēju pieredze un atbalsts tam lieti noderētu.

4. Vācijai ir jāpiedāvā veidot jaunus finanšu instrumentus klimata pārmaiņu novēršanas jomā. Vācijas banka KFW sadarbībā ar Vācijas Vides, dabas aizsardzības un kodoldrošības ministriju jau reiz ir atbalstījusi energoefektivitātes un atjaunojamo energoresursu attīstības projektus Latvijā.  Ar Vācijas vēstniecības atbalstu esam ievadījuši sarunas par jaunu lēto kredītu piešķiršanas iespējām ēku siltināšanas projektu īstenošanai Latvijā.