JaunumiJaunumi

24.05.2012 11:44

„homo ecos:” uzsāk sociālo kampaņu „Nav atkritumu – ir jaunas iespējas!”

Maija beigās biedrība „homo ecos:” uzsāk jaunu sociālo kampaņu „Nav atkritumu – ir jaunas iespējas!” Kampaņas ietvaros ir izveidots blogwww.bezatkritumiem.lv un maija pēdējā nedēļā 5 Latvijas pilsētās – Rīgā, Liepājā, Jelgavā, Valmierā un Rēzeknē notiks 5 dažādi ar kampaņas tēmu saistīti pasākumi. Sociālo kampaņu atbalsta „Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija”, interneta portāls „Delfi”, radio „Star FM”, interneta portāls vecākiem „mammam.lv./tetiem.lv”, vides stendu izvietotājs „JCDecaux” un digitālās drukas uzņēmums „S-print”.

 

Kampaņas „Nav atkritumu – ir jaunas iespējas!” ideja balstīta pasaulē labi zināmajā „zero waste” (nulles atkritumu jeb nulles izšķiešanas) konceptā, tā vīzija ir pasaule bez atkritumiem. Koncepts ietver ētisku, ekonomisku un efektīvu atkritumu apsaimniekošanas principu, praktizējot videi draudzīgu un ilgtspējīgu dzīvesveidu. Būtiski, ka „zero waste”  jeb „bez atkritumiem” koncepts ietver ideju par atkritumu kā tādu samazināšanu principā. „Zero waste”  vienlaicīgi ir mērķis, process un domāšanas veids


„Pasaulē šis koncepts izplatās arvien straujāk gan urbānajā vidē, gan laukos,” stāsta projekta vadītāja Sanita Rībena, „Un tas ir saprotami, jo pašreiz dominējošā patērētāju sabiedrības filozofija, kad patēriņš tiek uztverts kā attīstību stimulējošs faktors, ir pašnāvnieciska pēc savas būtības. Tā tiek realizēta uz nākotnes paaudžu dzīves kvalitātes rēķina.”

Kampaņas „Nav atkritumu – ir jaunas iespējas!” vēstījums ir vienkāršs: mainot savus ikdienas ieradumus – labojot, pārveidojot, šķirojot, lai pārstrādātu, un lietojot vēlreiz – ikviens iedzīvotājs spēj būtiski samazināt poligonā nonākošo atkritumu daudzumu.

„Cilvēka darbības ietekme uz apkārtējo vidi ir liela un atkritumu poligoni ir daļa no šīs vides, labi saredzams „nospiedums” Latvijas dabā. Tāpēc katram no mums ir svarīgi darīt visu, lai poligonā nonāktu pēc iespējas mazāk atkritumu,” uzsver Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācijas (ZAAO) valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais, „Arī ZAAO kā uzņēmums strādā pie tā, lai sekas, ko atkritumu noglabāšana nodara dabai, būtu pēc iespējas mazākas. Mēs attīrām notekūdeņus, savukārt poligona biogāzes pārvēršam elektroenerģijā. PETu, tetrapakas, kartonu, metālu un skārda bundžas, pudeļu un logu stiklu, polietilēna plēvi, cietās plastmasas izstrādājumus, skābbarības ruļļu plēvi un citus materiālus nododam tālāk otrreizējai pārstrādei. Domājam arī par to, kā nākotnē biogāzi izmantot kā alternatīvu un videi draudzīgu degvielu ZAAO autotransporta uzpildei.”

Kā liecina 2011. gadā veiktā Eirobarometra aptauja (http://bit.ly/gjBmb4), salīdzinot ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, Latvijas iedzīvotājiem ir samērā maza izpratne par iespējām un veidiem pašiem samazināt atkritumu daudzumu. Piemēram, 40% aptaujāto atzinuši, ka atkritumus nešķiro, un šis ir otrs sliktākais rādītājs ES dalībvalstīs. Tomēr zīmīgi liela daļa aptaujāto - 76% - atzīst, ka gadījumā, ja atkritumu šķirošana būtu ērtāka un šķirošanas punkti vieglāk pieejami, viņi atkritumus noteikti šķirotu.

Pieci pasākumi piecās pilsētās
Lai vairāk pastāstītu par „zero waste” jeb „bez atkritumiem” konceptu, maija pēdējā nedēļā sociālās kampaņas „Nav atkritumu – ir jaunas iespējas!” 5 dažādās Latvijas pilsētās – Rīgā, Liepājā, Jelgavā, Valmierā un Rēzeknē notiks 5 dažādi pasākumi.

Katrs no pasākumiem atbilst citai „bez atkritumiem” tēmai, kopā aptverot piecas: samazini, lieto vēlreiz, šķiro pārstrādei, salabo un pārveido. Visi pasākumi tiek organizēti sadarbībā ar vietējām nevalstiskajām organizācijām, uzņēmumiem vai pašvaldībām.

Blogs „bezatkritumiem.lv”
Lai vienkāršā un interesantā veidā stāstītu, kā gluži praktiskā veidā paši varam darīt visu iespējamo, lai šajā pasaulē būtu pēc iespējas mazāk atkritumu, biedrība „homo ecos:” ir izveidojusi blogu www.bezatkritumiem.lv. Bloga pamatstruktūru veido piecas sadaļas: samazini, lieto vēlreiz, šķiro pārstrādei, salabo un pārveido.

Katrā no sadaļām ar fotostāsta, video vai neliela un viegli uztverama teksta palīdzību lasītājs tiek iepazīstināts ar dažādām idejām, kuras, ja vien ir vēlēšanās, viņš var tālāk ieviest arī savā dzīvē.

Viena no blogā redzamajiem videoklipiem „Labot ir labi” galvenais varonis ir dziesminieks Goran Gora. Klips stāsta par to, kāpēc „labot ir labi”.

"Mums visiem patīk jaunas, modernas un aktuālas lietas - jauni telefoni, datori, drēbes un mantas. Protams, tās ar laiku noveco, iespējams, zaudē aktualitāti un nolietojas. Taču ir kāda būtiska nianse, kas, piemēram, man ir ļoti svarīga - katrai šai lietai ir arī tās "dzīvesstāsts", saka Goran Gora, „Brīži, ko esam kopā "piedzīvojuši" - pirmo randiņu (ar žaketi), pirmo izbraucienu (ar auto), pirmo sarakstīto dziesmu (ar ģitāru). Un, manuprāt, tieši šo piedzīvoto brīžu dēļ ir vērts šīs mantas neizmest, kad tās salūzt, bet salabot un paildzināt to "mūžu" - jo iespējams, ka jums kopā ar tām ir paredzēts vēl kāds spilgts notikums."

Tā kā „zero waste” tēma pasaulē ir zināma jau kopš pagājušā gadsimta 60. gadiem, internetā ir pieejama daudzveidīga un plaša informācija par šo tēmu. Blogs www.bezatkritumiem.lv ir iecerēts kā gluži latviska vietne – reģionālajā nozīmē. Tajā plānots publicēt stāstus par to, kas attiecībā uz piecām bloga tēmām - samazini, lieto vēlreiz, šķiro pārstrādei, salabo un pārveido – tiek paveikts tieši Latvijā.

Kontaktinformācija
Sanita Rībena
„homo ecos:” projekta www.bezatkritumiem.lv vadītāja
T 29107362
E sanita.ribena@homoecos.lv

Avots: www.homoecos.lv