Par Latvijas tautas un dabas dzīvotspēju Latvijā!

Jaunumi

22.10.2012 17:05

Ingmārs Līdaka Saeimas debatēs par 2013.gada budžetu 1.lasījumā

Labdien, cienījamie klātesošie! Šis budžets ar visiem pavadošajiem likumiem droši vien nav ne labāks, ne arī diži sliktāks par pāris iepriekšējiem budžetiem. Nu tas ir tikpat grāmatvedisks, pareizs un, protams, pelēks. Ir arī pa kādai krāsainai odziņai kā, piemēram, algu dubultošana varai pakalpīgās nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekļiem, bet vispār cik akurāti, mehāniski un bezkaislīgi katram pa latiņam tika nogriezti krīzes laiku budžetos, tikpat aritmētiski un nešaubīgi katram pa kripatiņai nu tiek pielikts klāt, lai varētu redzēt un just, ka valdība stūrē to valsts kuģi pretī pārticībai un plauksmei.

Bet vai tiešām stūrē? Pēc būtības jau tieši budžets un nodokļu likumi ir tā stūre, ar kuru valsts tautsaimniecība ir stūrējama, bet izskatās, ka kuģis dodas savā gaitā un stūre grozās tā ceļam līdzi. Šī budžeta pieaugums nez vai ir iepriekšējā budžeta sekas. Kuģis peld savā gaitā, reizēm varbūt pat par spīti tai stūrei, kas radusi turēties tikai taisni un stabili. Protams, stabili, redzot priekšā tikai vienu mērķi – eiro, kas patiesībā ir līdzeklis mērķa sasniegšanai, nevis mērķis.

Drīz acīmredzot tiks pieņemts jaunais nacionālās attīstības plāns un 2013.gada budžetam arī tā kā būtu jābūt atbilstīgam ambiciozajam ekonomiskā izrāviena sauklim, bet izrāviens un pelēcība, tās nu gan galīgi nav vienas un tās pašas lietas. Ar pelēcību izglītības un inovāciju finansējumā izrāviena nebūs, ar pelēcību veselības aprūpes un sociālās drošības finansējumā nebūs arī tā dēvētās – drošumspējas. Un izrāvienu negrantēs arī tik skaļi apdziedātais eksporta fantastiskais pieaugums, ja vēl lielāks pieaugums tiek plānot importam. Un te jājautā, kā tad atmaksāsim tos 5 miljardus ārējā parāda?

Zaļo un zemnieku savienība nebalsos „pret” šo 2013.gada budžetu 1.lasījumā un arī par nebalsos. Sniegsim priekšlikumus uz otro lasījumu un cerēsim, ka par spīti budžeta pelēcībai tautsaimniecības kuģis tomēr atradīs pareizo ceļu uz ekonomisko izrāvienu.

Paldies.

 

Avots: Saeimas stenogrammas