JaunumiJaunumi

12.04.2012 14:26

Ingmārs Līdaka: Sveiki, zaļie Krievijas spiegi!

Latvijas Radio raidījumā Krustpunkti 28. martā žurnālisti iztaujāja Latvijas galveno spiegu apkarotāju, Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītāju Jāni Kažociņu.

Latvijas valsts noslēpumu uzticamais sargs par slavējamu atzina Valsts drošības padomes sēžu protokolu steidzīgu nogādi ASV vēstniecībā, bet par teju vai galvenajiem Latvijas ienaidniekiem atzina visus tos, kas [Krievijas specdienestu kūdīti] vēršas pret Latvijas līdzdalību Visaginas AES projekta realizācijā. Acīmredzot arī diskusijas rosināšana Latvijas Republikas parlamentā par miljarda ieguldīšanas lietderību visai apšaubāmas kvalitātes projektā ir Krievijas specdienestu inspirēta nelietība pret mīļo Latvijas valsti un tās ekonomiku.

Enerģētikas nozares guru J. Kažociņš, protams, apgaismoja provinciālos (atšķirībā no viņa agrākās mītnes zemes iedzīvotājiem britiem) latviešus, kur meklējama galvenā Krievijas specdienestu interese šajā operācijā, kura turklāt tiekot uzraudzīta visaugstākajā līmenī.

Tajā brīdī arī pār mani nāca zināma apgaismība (lasīt - aizdomas) par jautājumu, kāpēc Saeimas teju divu stundu ilgās debates par Visaginas AES jautājumu nebaudīja gandrīz nekādu mediju uzmanību. Arī zaļo akcijas pie Ministru kabineta un Nacionālā teātra faktiski netika pamanītas. Sak, kas zina, varbūt Kažociņa kungs apgaismojis arī mediju pārstāvjus, tos pārliecinot, ka būtu gauži nepiedienīgi piedalīties Krievijas specdienestu rīkotā kampaņā... Bet pasarg dievs mani no tādām ķecerīgām domām, ka kaut kas tāds patiesi būtu noticis!

Ņemot vērā to, ka Latvijas Radio klausītāju auditorija ir ļoti liela un diezgan nepārprotamos Kažociņa kunga mājienus par Visaginas AES projekta pretinieku saistību ar Krievijas specdienestiem varētu uzskatīt par Satversmes aizsardzības biroja pierādītu faktu, esmu visai apmulsis, jo kaut kā neatceros, ka būtu komunicējis ar kādiem aizdomīgiem cilvēkiem, kas man būtu varējuši iedvest Latvijas interesēm kaitējošu pārliecību. Ja nu vienīgi kādam šķiet aizdomīga mana komunikācija ar partijas vecbiedru Oļegu Stoļarovu (krievvalodīgo Latvijas patriotu), kurš aktīvi līdzdarbojās visās Zaļās partijas antivisaginas aktivitātēs.

Paldies dievam, piecus gadus darbojoties Latvijas parlamentā, esmu lieliski izticis bez augsta līmeņa pielaides valsts noslēpumiem [un iztikšu arī turpmāk], tāpēc varētu bez baiļu tomēr augsti godājamam Kažociņa kungam palūgt precīzāku informāciju, kādus tad Krievijas specdienestu uzdevumus Latvijas Zaļā partija pilda, lūdzot valsts izpildvarai kaut jel kādu informāciju par Latvijas līdzdalības nosacījumiem Visaginas AES projektā un paredzamo ietekmi uz Latvijas vidi, sabiedrības drošību un elektrības tarifiem.

Piedevām nav visai korekti Visaginas AES salīdzināt ar Baltijas (Kaļiņingradas) AES, kā to savā radio intervijā dara Kažociņa kungs. Pavisam nesen šī projekta pārstāvji viesojās Rīgā un preses konferencē prezentēja jaunbūvējamās AES projekta nianses. Es zālē biju vienīgais, kurš kategoriski iebilda pret šo, Krievijas kompānijas realizēto projektu. Bet bija jau arī par ko spriest - skrupulozs vietas izvēles pamatojums un ģeoloģiskās izpētes dati, reģiona energopatēriņa aprēķini, precīzs Baltijas AES tehnoloģiju apraksts un kodolatkritumu apsaimniekošanas shēma. Vai kāds šeit Latvijā ir redzējis kaut vienu lietuviešu speciālistu, kurš būtu gatavs konkrēti un profesionāli atbildēt kaut uz vienu jautājumu, nemaz nerunājot par kodolatkritumu apsaimniekošanu? Mūsu kaimiņbrāļi bēg no jautājumiem kā velns no krusta! Savukārt mūsu bāleliņi - svarīgākie Latvijas valstsvīri - nevis aicina Lietuvas enerģētikas ministru vai premjeru uz Latviju, bet gan paši skrien, cepures noņēmuši, pie enerģiskā kaimiņa ciemos, lai visu izrunātu, tā teikt, saimnieka mājā!

Negrasos te slavēt Krievijas enerģētiķus vai Kaļiņingradas AES ideju, bet man ir pamats teikt, ka līdz šim krievu (kuriem no mums naudu projekta īstenošanai nevajag) attieksme pret Latvijas sabiedrību ir bijusi daudz korektāka un profesionālāka nekā mūsu tuvākajiem kaimiņiem, kuriem Latvijas līdzdalība Visaginas projektā ir ļoti vajadzīga.

Atgriežoties pie Kažociņa kunga intervijas Latvijas Radio, tomēr atļaušos vēlēties lielāku skaidrību ļoti svarīgas valsts amatpersonas izteikumos. Ja arī SAB rīcībā ir pārbaudīti fakti par Krievijas specdienestu operācijām, saistībā ar Visaginas AES, tad būtu jāizslēdz vispārināšana attiecībā uz šīs operācijas realizētājiem.

Atgādināšu Kažociņa kungam, ka Latvijas Zaļā partija tika nodibināta pirms 22 gadiem, kad ne Visaginas, ne Kaļiņingradas AES vēl nevienam ne sapņos nerādījās, bet jau tad Latvijas (un faktiski visu Eiropas valstu) zaļo uzmanības lokā bija radioaktīvo atkritumu un kodolenerģētikas jautājumi.

Pirms pāris gadiem biju Černobiļas AES un uzklausīju Ukrainas parlamentāriešus par to problēmu gūzmu, kas šai valstij vēl desmitiem gadu būs jārisina saistībā ar energobloku demontāžu. Nesen mani kolēģi viesojās Lietuvā un uzklausīja Lietuvas enerģētiķus, kuri nepārprotami ar skaitļiem pierādīja, ka Visaginas AES ražotā elektrība būs dārgāka par brīvajā elektroenerģijas tirgū pieejamo. Lai, to zinot, noliegtu Latvijas valsts energokompānijas iegrūšanu gigantiskos parādos (droši vien par ķīlu izmantojot Daugavas HES), attīstot jau tā apšaubāmas kvalitātes projektu citā valstī, nav jābūt Krievijas aģentam! Un, Kažociņa kungs, ja tā padomā, vai patiesi nekad un nekādos apstākļos Latvijas sabiedrības intereses nevar sakrist ar citas valsts interesēm? Un kā tad ar Angliju? ASV?... Bet Latvijas zaļajiem nevajag citu valstu karogus, ja ir pašiem savs - zaļibaltzaļais.

 

Avots: Diena