JaunumiJaunumi

06.04.2018 14:28

Intervija ar jauno LZP Saeimas deputāti Inesi Aizstrautu

Ja kāds notikums dzīvē notiek trīs reizes, tad, izskatās, ka tā nav nejaušība! Tā nereti mēdzam domāt.

Inese Aizstrauta 3 reizes kandidējusi Saeimas vēlēšanās un visas reizes, lai gan nav iekļuvusi sākotnējā ievēlēto sarakstā, tad tomēr bijusi deputāte kādu laiku gan 10.Saeimā (2011.gadā Andra Bērziņa vietā), gan 11.Saeimā (2014.gadā) un nu arī šogad 12.Saeimā (Ingmāra Līdakas vietā) – atkal vēlēšanu gadā.

Inese Aizstrauta sev raksturīgajā šķelmīgumā saka: "Šogad ir divi nopietni pasākumi – Dziesmu un deju svētki, kā arī 13.Saeimas vēlēšanas – abos piedalīšos!" Tas nozīmē, ka viņa būs ne kā pasīva vērotāja, bet kā dalībniece. Svētkos jūlijā kā Ķekavas kultūras nama deju kolektīva "Sidrabaine" dejotāja, bet oktobrī vēlēšanās, kā Saeimas deputāta kandidāte sarakstā no ZZS, kā Zaļās partijas pārstāve, kurā Inese Aizstrauta ir jau devīto gadu.

Būvniecības nozares pārstāve pēc aicinājuma

Kas ir Inese Aizstrauta? Tie, kas viņu labi pazīst, raksturo šādi – savas nozares speciāliste un kaismīga tās pārstāve. Inese ir diplomēta arhitekte, kas strādājusi gan ar teritoriālo un pilsētplānošanu, gan vadījusi būvvaldes, ir Latvijas Būvinženieru savienības un Latvijas Arhitektu savienības biedre, piedalījusies vairāku arhitektūras balvu konkursu vērtēšanas komisijās.

Tieši šī profesionālā iezīme atbild uz jautājumu, kādēļ Inese Aizstrauta, kas ir aizrautīga sieviete, kurai nekad nav garlaicīgi, tomēr piekrīt palikt politikā, labi zinot, ka tas nozīmē "nolikt vieglās dienas" un būt gatavai, lielākoties, kritikai un pārmetumiem, jo tāda ir politiķu dzīves ēnas puse. Tomēr viņai ir nodoms darīt visu, cik viņas spēkos iespējams, lai no likumdošanas puses sakārtotu būvniecības nozari.

"Jau pirmajā reizē, kad īsu brīdi biju 10.Saeimas deputāte, esot Būvniecības likumprojekta izstrādes darba grupā, pieredzēju, cik sarežģīti un grūti pastāvēt par vienotu skatījumu ar tik daudz viedokļiem un interesēm. Iestājos par to, lai šo likumu nesasteigtu, jo patiesībā tai laikā spēkā esošais "Būvniecības likums'' bija saprotamāks un reālāks nekā jaunais, kurš vairāk izskatījās pēc vadlīnijām. Vēlāk, kad atkal uz laiku biju Saeimā 2014. gadā, tika steigā pieņemts jaunais likums, kurā bija ārkārtīgi daudz trūkumu. Ko reālu dod likums, ja nav normatīvu, pēc kuriem to ievērot? Tagad atkal esot Saeimā, vēlos, lai nozarei beidzot būtu skaidri saprotami noteikumi un atbildības.''

Aspazija – paraugs un autoritāte

"Inese ir kultūras cienītāja un atbalstītāja. Viņai patīk māksla. Viņa iesaka labas operas un teātru izrādes vai kinofilmas, kā arī aizraujošas grāmatas, turklāt viņas ieteikumiem var ticēt! Ja saka – jāredz, tad tā arī ir!" pastāsta draudzenes. Īpaša autoritāte Inesei Aizstrautai ir dzejniece Aspazija, tādēļ viņa kopā vēl ar citām aktīvām sievietēm darbojas biedrībā "Aspazijas mantojums".

"Aspazija ir apbrīnojama sieviete. Varētu teikt, ka viņa man ir kā paraugs. Bez viņas spēka, gudrības, enerģijas un reizē miera, bez viņas pašuzupurēšanās un reizē prieka, bez viņas patiesās mīlestības uguns, domāju, nebūtu arī darbi, kurus mums atstājis Rainis. Manuprāt, joprojām nav pienācīgi novērtēta Aspazijas daiļrades bagātība – lugas, dzejoļi, tulkojumi, proza,'' domīgi, bet pārliecinoši saka Inese Aizstrauta un turpina, "Aspazija kopā ar Raini, esot kultūras cilvēki, veidoja sabiedrības domu un iesaistījās politikā, īpaši aizstāvot vārda brīvību un cilvēktiesības. Aspazija bija arī pirmās Satversmes sapulces deputāte – viena no sešām sievietēm."

Sieviete

"Šobrīd Saeimā esmu viena no 17 sievietēm. Priecājos, ka vēlētāji uzticas arī sievietēm," smejoties piebilst deputāte, ''tai pašā laikā neatzīstu nekādas uzspiestas dzimumu kvotas. Darbā jāieceļ un jāievēl, ņemot vērā profesionālās un cilvēciskās kvalitātes nevis pēc dzimuma. Tomēr esmu pārliecināta, ka sievietēm politikā blakus vīriešiem ir nozīmīga loma – piemēram, motivējot lēmumu pieņemšanu vai otrādi ar savu klātbūtni, klusinot "vētru" vai ar argumentiem pasteidzinot tos.''

Pieminot to, ka Inese Aizstrauta ir sieviete, var turpināt, ka viņa ir sirdsgudra sieva savam vīram, izpalīdzīga mamma brīnišķīgai meitai un znotam, jautra vecmāmiņa diviem mazdēliem. Viņai patīk jokot, pārsteigt draugus ar pašas gatavotām dāvaniņām. Ziemā brauc uz kalnu slēpot kopā ar mazdēliņiem. Savukārt vasarā piedalās maratonā ar skrituļslidām. Iesaistījusi skrituļošanā arī ģimeni. Tie, kas Inesi Aizstrautu pazīst vistuvāk, piebilst: "Viņa ir tā, kurai var zvanīt kaut vai nakts vidū un uz pleca paraudāt. Viņa ne tikai uzklausa, bet palīdz, ja kāds slims un vajag zāles atvest vai siltu zupu uzvārīt.''

Aktuālās tēmas

Uz jautājumu, kas šobrīd aktuāls, esot Saeimā, Inese Aizstrauta atbild: "Tas pats "Būvniecības likums''. Zinu, ka Ekonomikas ministrija darba grupas sagatavotos grozījumus iesniegusi valdībai. Kad tie nonāks līdz Saeimai, tad jābūt klāt! Jāseko līdzi arī Ministru kabineta noteikumiem par būvnormatīviem, kuri arī beidzot pēc vairāku gadu bikstīšanas nonākuši kabinetā, lai tur atkal neiestrēgst. Citādi "māju-kuģu'' notikumi turpināsies. Man ir arī savas viedoklis par grozījumiem "Vispārējās izglītības likumā" saistībā ar sešgadniekiem skolā. Šo jautājumu, līdzīgi kā savulaik Būvniecības likumu staipa un staipa, līdz beigās sasteidz, un sanāk sliktāk nekā sākotnēji. Ir teiciens, ka septiņas reizes nomēri līdz vienreiz nogriez! Bet jāmēra ir pēc atbilstošiem izmēriem, lai griezums labi der!"

Ja kaut kāds notikums dzīvē notiek trīs reizes, tad, izskatās, ka tā nav nejaušība, bet kāda apstākļu sakarība, kam ir nozīme! Tā nereti mēdzam domāt. Tātad, iespējams, arī Inesei Aizstrautai ir kāds uzdevums, kas jāpaveic. Ne velti vairāki desmiti tūkstoši vēlētāju no Vidzemes vēlēšanu apgabala deva uzticības mandātu. Lai izdodas!

 

Avots: aprinkis.lv