JaunumiJaunumi

05.10.2016 22:47

J.Vectirāns un A.Panteļējevs iepazīstas ar Sauszemes spēku mehanizācijas projekta gaitu

5. oktobrī, Ādažu militārajā bāzē notika Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas izbraukuma sēde, kuras laikā komisijas deputāti iepazinās ar Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku kājnieku brigādes mehanizācijas projektu.

Klātienē uzzināt par mehanizācijas projekta gaitu, apskatīt tā ietvaros iegādāto kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņutehniku (Combat Vehicles Reconnaissance (Tracked) – CVR(T)) un doties izbraucienā ar bruņutransportieri, kā arī aplūkot Sauszemes spēku kājnieku brigādes ieročus un ekipējumu bija ieradies arī Saeimas deputāts Juris Vectirāns (ZZS/LZP) un Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Andrejs Panteļējevs.

“Šis ir viens no pēdējo gadu nozīmīgākajiem spēju attīstības projektiem valsts aizsardzības spēju stiprināšanai. Sauszemes spēku brigādes attīstības ietvaros ir iegādāta kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņutehnika viena bataljona mehanizācijai, ievērojami paaugstinot karavīru aizsardzību, mobilitāti un uguns jaudu. Jau šobrīd mehanizācijas projektu augsti novērtē karavīri, kas ikdienā to lieto, veic bruņutehnikas apkopi un uzturēšanas darbus. Tā ir nozīmīgākā no atziņām, jo motivē karavīrus pilnveidot savas tehniskās iemaņas un kaujas spējas,” uzsver aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS/LZP).

Jau ziņots, ka 2014. gada septembrī tika parakstīts starpvaldību pirkuma līgums, kas paredz 123 Lielbritānijas bruņoto spēku lietošanā esošo bruņutransportieru iegādi Latvijas Sauszemes spēku kājnieku brigādes vajadzībām. Bruņutehnikas piegāde turpināsies pakāpeniski līdz 2020. gadam.

Šī kāpurķēžu bruņutehnika ir Latvijas apstākļiem piemērota kaujas tehnika ar augstu mobilitāti. Tehnika var pārvietoties pa visiem Latvijas ceļiem, tiltiem, grāvju pārvadiem, kā arī ārpus ceļu tīkla – visur, kur nav purva. Tehnika ir viegli transportējama gan pa dzelzceļu, gan jūru, gan ar gaisa transportu.

Mehanizācijas projekts ietver nepieciešamā bruņojuma, tai skaitā, ložmetēju, prettanku raķešu sistēmas “Spike”, sakaru līdzekļu, komandvadības, infrastruktūras, apmācības un nodrošinājuma sistēmas izveidi. Šāds bruņojums ir nepieciešams, lai Nacionālie bruņotie spēki varētu izmantot taktiskās mobilitātes un pretmobilitātes spējas, kas ļaus intensīvi un efektīvi pretdarboties pretiniekam ar augstas kaujas spējas apbruņojumu un tehnoloģijām.

Mehanizācijas projekta mērķis ir nodrošināt Sauszemes spēku kājnieku brigādes spēju attīstību.

Mehanizācijas projekts atrodas īstenošanās stadijā. Tā pirmās kārtas realizācija plānota no 2012. līdz 2021. gadam, tam atvēlot aptuveni 249,5 miljonus eiro.