JaunumiJaunumi

21.06.2012 13:48

Kontrolēs ģenētiski modificēto augu un citu kultūraugu līdzāspastāvēšanu

Turpmāk pašvaldības varēs kontrolēt ģenētiski modificēto augu un citu kultūraugu līdzāspastāvēšanu, paredz šodien Saeimā trešajā un galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi ģenētiski modificēto (ĢM) organismu aprites likumā, kur iestrādāti arī LZP deputātu R.Vējoņa un I.Līdakas priekšlikumi.

Patlaban 101 no 110 Latvijas pašvaldībām ir noteikusi ĢM kultūraugu audzēšanas ierobežojumus. Latvijas kompetentās institūcijas pagaidām nav saņēmušas nevienu pieteikumu, kurā būtu pausta vēlme sākt ĢM kultūraugu audzēšanu Latvijā, tāpēc ĢM kultūraugu līdzāspastāvēšanas uzraudzība un kontrole netiek veikta.

Grozījumi pilnvaros valdību noteiktā termiņā pieņemt ĢM un citu kultūraugu līdzāspastāvēšanas prasības un precizēt kompetento iestāžu atbildības jomas.

Pašvaldības varēs noteikt attiecīgus pasākumus teritorijā, lai konvencionālajos un bioloģiskajos kultūraugos vai biškopības produktos izvairītos no ĢM kultūraugu audzēšanas.

Izmaiņas likumā ļaus nepieciešamās darbības veikt, kā arī precizēs kompetento iestāžu uzraudzības un kontroles funkcijas.

Grozījumi arī precizē organisma, mikroorganisma un ĢM mikroorganisma definējumu un vairākas likumā noteiktās definīcijas atbilstoši Eiropas Komisijas izteiktajiem priekšlikumiem, piemēram, definīciju par ĢMO izplatīšanu vidē izmēģinājumiem un kultūraugu līdzāspastāvēšanas definīciju.


Latvijā patlaban nav saņemts neviens iesniegums par vēlēšanos audzēt ĢM kultūraugus.

 

Avots: LETA