Par Latvijas tautas un dabas dzīvotspēju Latvijā!

Jaunumi

11.06.2018 15:25

Vasaras meža veltes zāļu tējām

Mežs ir kā īsta bagātību krātuve, tēlaini izsakoties – dabas lielveikals. Tur var rast ne tikai pārtikā noderīgas ogas un medījumus, bet arī malku, kas ziemā sasildīs, un dabīgus ārstniecības līdzekļus, kas palīdz pret dažādām kaitēm. Paveries apkārt un jau vasarā ievāc šīs vērtīgās lietas, kas ziemas sezonā lieti noderēs.

Šeit uzskaitītas dažas no vērtīgajām dabas veltēm:

Asinszāle. Ievāc jūlijā un augustā. Aug mežmalās, ceļmalās, pļavās. Parīvējot asinszāles dzelteno ziediņu, izdalās sarkana, asinīm līdzīga sula. Asinszāle palīdz uzlabot asinsriti, sirds veselību, ārīgi – arī apturēt asiņošanu, dezinficēt. Var lietot mutes gļotādas ārstēšanai, skalojot mutes dobumu. Tēja palīdz pret bezmiegu un stresu.

Apinis. Ievāc jūlijā un augustā. Aug mitros mežos, upju un ezeru krastos. Apiņi satur C, B1, B3, E un PP vitamīnus. Ārstniecībā lieto kā nomierinošu līdzekli pret bezmiegu, pārgurumu, arī kā diurētisku un pretiekaisuma līdzekli. Ja moka bezmiegs, apiņus izkaltē un sapilda spilvenā – gulēšana būs mierīgāka. Var lietot arī uzlējumos un aromātisku vannu sagatavošanai.

Vīgrieze. Zied jūnijā un jūlijā. Ievāc tikai ziedus. Aug mežmalās, aizaugušās pļavās, grāvmalās, purvos. Vīgriezes satur salicileļļu, A un C vitamīnus. Tējai piemīt nomierinošs efekts. Lieto, lai mazinātu sāpes, uzlabotu asinsriti, mazinātu stresu, uzlabotu sirdsdarbību. Tēja palīdz arī pret saaukstēšanos.

Islandes ķērpis. Ievācams visu gadu, labāk sausā laikā. Aug sausos, skrajos priežu mežos. Tas ir viens no spēcīgākajiem dabas antibiotiķiem, satur usnīnskābi, kas iznīcina baktērijas. Lieto uzlējumos pret klepu vai inhalācijām iesnu un kakla sāpju gadījumā. Var pievienot arī garam, ko met pirtī.

Avots: Internets