Par Latvijas tautas un dabas dzīvotspēju Latvijā!

Jaunumi

02.09.2018 07:55

Vecākā vides akcija “Lūgšana pie jūras” atzīmē 30.gadskārtu

Pirms 30 gadiem vides akcija “Lūgšana pie jūras” bija viens no Zaļās atmodas spilgtākajiem simboliem un vides akciju pirmsākumiem Latvijā. Vēl pirms  plašākām tautas masām zināmās akcijas “Baltijas ceļš”, jau 1988.gadā, atsaucoties Vides aizsardzības kluba (VAK) aicinājumam, akcijā „Lūgšana pie jūras” piedalījās ap 300 000 cilvēku. 

Uz simbolisku sadošanos rokās Latvijas simtgadē un Lūgšanas pie jūras trīsdesmitgadē VAK aicina arī šogad – svētdien, 2.septembrī plkst. 15:00 Vakarbuļļu Zilā karoga pludmalē Bolderājā.

Pirms 30 gadiem šīs akcijas laikā cilvēki sadevās rokās ap Baltijas jūru līdz pat Lietuvas un Igaunijas robežām. Šis bija svarīgs notikums Atmodas laika vēstures lapaspusēs un kalpo kā vēsturiska liecība nevardarbīgās pretošanās kustībai Latvijā. Tomēr vēl šodien liela daļa sabiedrības neapzinās esošās situācijas nopietnību un draudošās ekoloģisko problēmu sekas. “Pēc statistikas datiem (HELCOM) – Baltijas jūra ir viena no piesārņotākajām jūrām pasaulē, kā rezultātā turpina pieaugt mikro un makro plastmasas piesārņojums, kā arī  neattīrītu notekūdeņu ieplūšana jūrā, kas veicina, piemēram, zilaļģu rašanos,” uzsver VAK viceprezidente Elita Kalniņa.

Akcijas “Lūgšana pie jūras” ietvaros plānota radoša performance “Ūdens atmiņa”, kurā piedalīsies tādi mākslinieki un mūziķi kā Inguna Rubene (NSRD), Raimonda Vazdika, Margrieta Griestiņa, Roberts Gobziņš u.c. veidojot stāstu par cilvēka domu atspoguļošanos ūdens atmiņā, paužot pārliecību, ka vides aizsardzība ir morāles jautājums.

Akcija šogad notiek sadarbībā ar citām starptautiskām vides aizsardzības organizācijām: „Koalīcija par tīru Baltiju”  /“Coalition Clean Baltic” (CCB)/, „Baltijas vides forums” /“Baltic Environmental Forum” (BEF)/ u.c., iesaistoties sociālo mediju kampaņā pret eitrofikāciju Baltijas jūrā.

Augstu vērtējot ilggadējo VAK iesaisti Baltijas jūras problēmas aktualizēšanā un iedzīvotāju sadarbībā, pasākumu atbalsta un tajā piedalīsies arī Latvijas Zaļās partijas vadība un biedri.