Par Latvijas tautas un dabas dzīvotspēju Latvijā!

Jaunumi

07.08.2012 14:43

Zaļi atradumi RIMI plauktos

Anitra Tooma, vides žurnāliste un Latvijas Zaļās partijas gandrīz vai mūžsens biedrs stāsta par saviem "zaļajiem"  pirkumiem lielveikalā "RIMI", kurus var diezgan veiksmīgi atkārtot un sameklēt arī citos pārtikas preču veikalos.

1.    Izvēlies pēc iespējas mazāk pārveidotus un uzlabotus produktus – tā tev būs krietni mazāk iespēju saēsties dažādus konservantus, krāsvielas un garšas uzlabotājus, kuru ietekme uz veselību vēl nav pietiekami izpētīta. Šādi produkti parasti ir iesaiņoti vienkārši.

2.    Izvēlies Latvijā audzētus produktus – tā kā mūsu valsts zemnieki saņem ārkārtīgi mazas subsīdijas, iespējas iegādāties pesticīdus un minerālmēslus arī ir krietni mazākas nekā dāsni subsidēto valstu ražotājiem. Es mazgātos dārzeņus nemaz nelieku maisiņā, jo daba tiem jau sagatavojusi glītu iesaiņojumu – mizu.

2.jpg

3.    Ne tikai dāsni subsidētajās valstīs, bet arī tropu zemēs pastiprināti lieto pesticīdus, tāpēc vērts pirkt ekoloģiski tīru sertificētu produkciju: kafiju, tēju, eksotiskos augļus. Ja sertificētie augļi tev ir par dārgu vai nav pieejami, iesaku dot priekšroku augļiem ar biezu mizu un ēst tos sezonas laikā.

3.jpg

4.    Ja vēlies lietot produktus, kas pagatavoti no tomātiem, izvēlies ekoloģiski tīru sertificētu tomātu pastu tetrapakā! Tomātu pasta atšķirībā no kečupiem un mērcēm nav aizdarīta ar krāsvielām, aromatizētājiem un garšas pastiprinātājiem. Visu, ko vēlies, vari pievienot pats – arī ūdeni, tā iegūstot tomātu sulu. Tetrapakas tagad var likt makulatūras konteinerā, jo papīrfabrikā «Līgatne» pārstrādā ne tikai makulatūru, bet arī tetrapakas. Tikpat prātīgi ir tomātu pastu pirkt polietilēna vai stikla iepakojumā.

4.jpg

5.    Visvairāk kaitīgu vielu uzkrājas dzīvnieku izcelsmes produktos – gaļā, zivīs, pienā un olās –, tādēļ tie ir pirmie, kam vajadzētu būt bioloģiski sertificētiem. Piemēram, izcils ir «Tukuma piena» ražotais ekoloģiskais jogurts. Šim produktam ir ne tikai lielisks sastāvs, bet arī iepakojums: polietilēna (nevis polistirola) trauciņš, kas stiprināts ar kartona etiķeti, vāciņš no metāla folijas, un tai pa virsu nav uzlikts plastmasas vāciņš, kas palielinātu atkritumu daudzumu. Pēc jogurta izēšanas atliek trauciņu izskalot un sadalīt pa sastāvdaļām: plastmasa, papīrs, metāls.

5.jpg

6.    Ja vēlies pirkt sviestu, iesaku izvēlēties tik tiešām sviestu, nevis tauku maisījumu. Pergamenta papīra iepakojums ar vienkrāsainu apdruku ir videi draudzīgāks.

6.jpg

7.    Tagad jebkurš piena iepakojums ir reciklējams: gan PET pudeles, gan tetrapakas, gan polietilēna maisiņi, gan stikla pudeles. Es izvēlos Kazdangā ražotu pienu, jo zinu, ka tā ir neliela pienotava, kur pienu nodod daudzas bioloģiski sertificētas saimniecības. Turklāt piens nav dārgs.
7.jpg

8.    Ja pērc olas veikalā, izvēlies tās, kas iepakotas pārstrādāta papīra kastītē – to vēlāk var izmantot iekuram. Cipari uz olu iepakojuma: 0 – bioloģiski audzētu vistu olas, 1 – brīvi turētu vistu olas, 2 – kūtī turētu vistu olas, 3 – sprostos turētu vistu olas. Burti – ražotājvalsts kods. Visas vistas, izņemot bioloģiski sertificētās, baro ar ģenētiski modificētu soju, tāpēc turēšanas apstākļi ir vairāk ētiskas dabas informācija, nevis liecina ko labu par olas saturu.

8.jpg

9.    Ja uz eļļas pudeles etiķetes rakstīts «Augu eļļa» vai kas cits vispārīgs, vērts izlasīt sastāvu – lielākajā daļā gadījumu uzzināsi, ka eļļa gatavota no ģenētiski modificētas sojas. Es no tādiem produktiem atturos. Ja tev nepieciešama eļļa cepšanai, nav vērts tērēties, pērkot nerafinētu olīveļļu, jo karsējot tu tik un tā šai eļļai laupīsi vērtīgās īpašības. Nerafinētu eļļu vērts lietot salātiem. Visuzticamākais iepakojums – tumša stikla pudele, turklāt stikls ir mūžīgi pārstrādājams materiāls.

9.jpg

10.    Es atturos pirkt konservus metāla iepakojumā, jo kārbu iekšpusi pārklāj ar plastmasas plēvi, kas satur bisfenolu A - tas traucē normālai hormonu darbībai.

11.    Labāk pērc tos putraimus, kas iebērti kartona kastītē vai papīra maisiņā, nevis koši apdrukātā nepārstrādājamā polipropilēna (PP) kulē. Ja uz plastmasas maisiņa redzi burtus HDPE, zini, ka tas tiks pārstrādāts, ja vien to ieliksi plastmasai paredzētajā konteinerā.

10.jpg

12.    Produkti, kas iesaiņoti lielos iepakojumos, ir ne tikai lētāki, bet to iesaiņošanai vajag mazāk iepakojuma. Tomēr nav vērts pirkt kaut ko lielā iepakojumā, ja pastāv iespēja, ka daļa produkta sabojāsies. Vēl mazāk vērts pirkt vairākus nelielus iesaiņojumus – nākas dārgi maksāt par izmetamu drazu, jo parasti šis iesaiņojums nav no pārstrādājamiem materiāliem.

 

Anitra Tooma